SZELKI DLA PSA

Często traktowane jedynie jako zwykła alternatywa dla obroży, szelki dla psów stanowią bardzo ważny element wyposażenia w wielu istotnych dziedzinach psiej aktywności. Ale od początku...

Długa historia psich szelek w skrócie

Najstarsze, znane dotąd, wizerunki przedstawiające psy odkryte zostały na terenie Iranu i pochodzą sprzed ok. 8000 lat. Niedawno niemieccy naukowcy badający rejony Arabii Saudyjskiej znaleźli tam, pochodzące z tego samego okresu, petroglify prezentujące myśliwych polujących z psami. Na wyrytych w skałach obrazach widoczne są czworonogi, w odróżnieniu od tych z Iranu, prowadzone na smyczach.

Smycze biegną od pasów noszonych przez myśliwych do psich szyi. Zwierzęta musiały więc mieć założone obroże. Psy w obrożach występują też na innych dawnych rysunkach, np. tych sprzed ponad 5500 lat przedstawiających tesemy, starożytne psy z rejonów Egiptu.

Szelki, czy uprzęże, pojawiły się, gdy zaczęto wykorzystywać psy jako zwierzęta pociągowe. Naukowcy z Instytutu Historii Kultury Materialnej Rosyjskiej Akademii Nauk twierdzą, że już 9000 lat temu mieszkańcy ziem północnych hodowali psy podobne do dzisiejszych syberyjskich husky. Znalezione przez badaczy kości psa i szczątki drewnianych sań dowodzą, że zwierzęta te były używane jako psy zaprzęgowe.

Z innych badań wynika, iż wędrowne plemiona koczujące ok. 4000 lat temu w północnych okolicach jeziora Bajkał zaprzęgały psy do sań w celu szybszego przewozu ludzi i ich dobytku. Możliwe jest też, że psy pełniły funkcję zwierząt pociągowych już ok. 7000 lat temu na wybrzeżach Morza Północnego i Bałtyku.

Na przestrzeni wieków psy ciągnęły nie tylko sanie, ale i różnego rodzaju wózki i fury. W całej Europie, aż do XIX wieku, służyły jako zwierzęta pociągowe, głównie ubogiej ludności i handlarzom, często pracując ponad siły i zaznając złego, a nawet okrutnego traktowania. Uprzęże, które im zakładano były w zasadzie zminiaturyzowaną wersją uprzęży dla dużych zwierząt pociągowych, takich jak konie i woły.

Znane nam dziś szelki dla psa mają bardzo długą i ciekawą, choć też i smutną historię sięgającą sań ciągnionych przez psy tysiące lat temu na dalekiej północy i ciężkich wózków toczących się za zaprzęgniętymi do nich czworonogami po europejskich drogach.

Różne rodzaje szelek dla psów

W 1936 roku Międzynarodowy Kongres Ochrony Zwierząt w Brukseli podjął uchwałę zabraniającą wykorzystywania psów do ciągnięcia pojazdów. Pies przestał być zwierzęciem pociągowym więc i uprzęże dla psów jako takie przestały być potrzebne. Jednak wywodzące się z nich szelki pozostały ważnym elementem psiego ekwipunku, uległy znacznemu zróżnicowaniu i znalazły wiele nowych zastosowań.

Wśród używanych obecnie szelek dla psów, ze względu na ich konstrukcję, wyróżniamy następujące rodzaje:

·       Szelki typu step in, czyli proste szelki spacerowe. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane. Łatwo i szybko się je zakłada, regulacja umożliwia dobre dopasowanie, są lekkie i wygodne dla psa, nie ograniczają jego ruchu. Szelki step in służą do wyprowadzania zwierzaka na spacery i są prostą alternatywą dla obroży. Często noszą je kundelki, ale są to także odpowiednie szelki dla labradora, dla malutkiego yorka i dla wielkiego doga niemieckiego. W zasadzie są to szelki dla psów  dowolnych ras i rozmiarów.

·       Szelki typu guard mają kształt dwóch obręczy połączonych paskami u góry i u dołu. Guardy to klasyczne szelki do tropienia, nadają się też do zajęć sportowych z psem takich jak bieganie, czy jazda na rowerze. Świetnie sprawdzają się także na zwykłych spacerach. Łatwo się je zakłada, regulacja umożliwia dobre dopasowanie, są wygodne dla psa, nie krępują ruchu. Szelki typu guard nadają się dla wielu ras, zwłaszcza dla psów o silnej budowie, a więc są to np. odpowiednie szelki dla amstaffa.

·       Szelki bezuciskowe dla psa polecane są przede wszystkim dla ras małych i średnich. Będą to więc np. wygodne szelki dla jamnika, czy komfortowe szelki dla beagle'a. W wersji bezuciskowej występują zarówno szelki typu step in, jak i guard. Od modeli zwykłych bezuciskowe szelki dla psa różnią się stosunkowo dużym, często ozdobnym, panelem przednim, szerokimi, nieobcierającymi paskami oraz użytymi do ich wykonania miękkimi materiałami takimi jak np. neopren.

·       Szelki norweskie w zasadzie przeznaczone są dla psów zaprzęgowych, czyli są to odpowiednie szelki dla husky lub malamuta biegających w zaprzęgu. Nadają się jednak również na zwykłe spacery i w tej funkcji są to np. odpowiednie szelki dla buldoga francuskiego. Ich wielką zaletą dla opiekuna jest łatwość zakładania, a dla psa komfort noszenia, gdyż szelki te zupełnie nie ograniczają jego ruchów. Dodatkową zaletą "norwegów" jest wygodna rączka do krótkiego przytrzymania lub prowadzenia przy nodze dużego psa, są to bowiem szelki dla psa z uchwytem umieszczonym w ich górnej części. To właśnie szelki norweskie są najbliższe dawnym uprzężom psów pociągowych.

·       Szelki typu sled - uprząż dla psa przeznaczone są do sportów zaprzęgowych, ale także do canicrossu, bikejoringu i skijoringu, czyli do biegania z psem, jazdy na rowerze z psem oraz jazdy na nartach z psem. Sledy mają charakterystyczny układ pasów idealnie dopasowany do budowy ciała psa i zapewniający równomierne rozłożenie obciążenia. Nie każdy pies nadaje się do sportów zaprzęgowych, więc i sledy nie dla każdego psa są odpowiednie. Z pewnością są to szelki dla husky, malamuta lub samojeda, ale także sprawdzą się jako szelki dla owczarka niemieckiego i ras jemu podobnych.

·       Szelki typu easy walk są szelkami treningowymi przeznaczonymi do nauki chodzenia na luźnej smyczy, czyli oduczaniu ciągnięcia, które jest utrapieniem wielu opiekunów. Szelki te mają zapięcie umieszczone z przodu, dzięki czemu, gdy pies próbuje ciągnąć, zostaje zmuszony do odwrócenia się w stronę opiekuna. Szelki typu easy walk mają bardzo różne opinie wśród właścicieli psów - od entuzjastycznych po zdecydowanie krytyczne. Jak już wspomniano, są to szelki treningowe dla psa i nie nadają się do stałego użytkowania. 

Specjalistyczne szelki dla psa - uprząż dla psa

Szelki to nie tylko alternatywa dla obroży na spacery z pupilem. Wiele modeli szelek zaprojektowanych jest z myślą o konkretnych, specjalnych zastosowaniach.

Typowym przykładem są tu szelki samochodowe, których zadaniem jest zapobieganie przemieszczaniu się psa podczas jazdy samochodem, a przede wszystkim zapewnienie mu bezpieczeństwa w przypadku kolizji, czy choćby gwałtownego hamowania. Nawiasem mówiąc w tej funkcji można też wykorzystać inne szelki dla psów, do których zamiast smyczy przypina się krótki pasek mocowany w miejscu pasa samochodowego.

Inny rodzaj szelek specjalistycznych to szelki ortopedyczne - uprzęże lub nosidła pomocne w przypadkach niedowładu kończyn u - głównie dużych - psów. Szelki takie są pomocne w rehabilitacji czworonogów, przydają się, gdy zachodzi potrzeba znoszenia dużego psa ze schodów, znajdują też zastosowanie jako uprząż do wózków dla psów z niedowładem tylnych łap.

Za specjalistyczne można też uznać różnego rodzaju szelki treningowe, szelki sportowe, w tym szelki do biegania dla psa, szelki tropowe czy zaprzęgowe.

Profesjonalne szelki dla psa - uprząż dla psa

Do szelek specjalistycznych należą zwłaszcza psie szelki i uprzęże zaprojektowane dla psów uczestniczących w zawodach sportowych oraz dla psów pracujących.

O ile szelki spacerowe i inne wykorzystywane amatorsko z powodzeniem mogą wytwarzać różne firmy typu handmade, a nawet można je uszyć samodzielnie, o tyle szelki dla psich zawodników i czworonożnych pracowników wymagają  produkcji profesjonalnej. Od fachowości wykonania i jakości szelek może bowiem zależeć nawet życie psa, a niekiedy i ludzi.

Dotyczy to na pewno psów pracujących w ratownictwie - zatrudnionych przez straż pożarną, wykorzystywanych w ratownictwie wodnym, w ratownictwie górskim, psów lawinowych itp. Specjalna uprząż dla psa ratownika pozwala przenieść go w odpowiednie miejsce i opuścić np. w szczelinie, gdzie ma do wykonania zadania ratowniczo-poszukiwawcze. Dla ratowników wodnych produkuje się specjalne szelki jak kapoki, pomagające w utrzymaniu właściwej pozycji na wodzie, wyposażone w uchwyt do złapania psa, elementy odblaskowe i inne niezbędne gadżety. Innego rodzaju szelek wymagają psy lawinowe pracujące w górskim pogotowiu ratunkowym, innego czworonogi ratujące ludzi zagubionych w lasach.

Należy dodać, że cechą charakterystyczną szelek dla psów ratowników jest ich oznakowanie plakietkami z napisem np. "Ratownik" lub innym informującym o funkcji psa. Być może, aby uniknąć przypadku bernardyna Barry'ego rzekomo uśmierconego przez ratowanego człowieka, który się go wystraszył. Historia tyle znana, co nieprawdziwa - dzielny Barry, który rzeczywiście uratował wielu ludzi, spokojnie dożył swoich lat w Bernie. Oznakowanie szelek psa ratownika, niezależnie od prawdziwości tej historii, ma jednak istotne znaczenie.

Profesjonalnych szelek wymagają bezsprzecznie psy pracujące w policji, wojsku czy służbach granicznych. Szelki muszą być mocne, wygodne dla psa, nie krępujące jego ruchów, umożliwiające swobodną pracę w terenie. Specjalne modele wyposażone są w zamocowania do określonych ładunków, sprzętu wywiadowczego, czy kamery monitorującej.

Równie ważny jest profesjonalizm w przypadku szelek dla psów asystujących. Specjalistyczne szelki dla psów przewodników osób niewidomych muszą być wygodne dla psa i łatwe w obsłudze dla jego opiekuna. Wyposażone są m.in. w elementy odblaskowe i napisy informujące o roli psa oraz - przede wszystkim - wygodny dla osoby niewidzącej uchwyt do prowadzenia czworonoga.

Wyścigi psich zaprzęgów to widowiskowa dziedzina sportu, w której zawodnicy (maszerzy) ciągnięci są przez psie zaprzęgi. Pierwsze zawody organizowane były w początkach XX wieku w Ameryce, a w Europie, również w Polsce, zdobyły popularność pod koniec minionego stulecia. Najlepsi zawodnicy uczestniczą w renomowanych międzynarodowych konkursach, w tym w Mistrzostwach Świata WSA (World Sleddog Association).

Niezbędnym wyposażeniem każdego psa biorącego udział w tej konkurencji są profesjonalne, wysokiej klasy, szelki zaprzęgowe. Modelem używanym w większości wyścigów są idealnie dopasowane do budowy psa i doskonale przystosowane do ciągnięcia sań szelki typu sled.

W tym miejscu trzeba wyjaśnić, że psy takie jak husky, malamut, samojed czy pies grenlandzki uwielbiają biegać i ciągnięcie sań to dla nich wielka frajda. Nie ma to nic wspólnego z ciężką pracą ich przodków z trudem wlokących po śniegu przeładowane sanie koczowników.

Szelki dla psów myśliwskich

Psy myśliwskie czynnie uczestniczą w polowaniach wykonując na nich różne zadania:

·       aportery przynoszą myśliwym zestrzelone ptactwo,

·       legawce (wyżły) przeszukują pole i wystawiają zwierzynę,

·       płochacze podobnie do wyżłów, choć w inny sposób, też znajdują zwierzynę i wskazują ją myśliwemu,

·       gończe nie zaganiają już zwierzyny, jak tradycyjnie to robiły, obecnie wykorzystywane są w roli tropowców, płochaczy lub dzikarzy,

·       tropowce i posokowce poszukują i dochodzą ranną zwierzynę (postrzałki),

·       norowce wyspecjalizowane są do polowania pod ziemią, czyli zmuszają drapieżniki do opuszczania nor,

·       dzikarze uczestniczą w polowaniach na dziki.

Dla wszystkich psów biorących udział w polowaniach projektowane jest specjalistyczne, profesjonalne wyposażenie - smycze, otoki, obroże, szelki, kamizelki i inne.

Spośród szelek dla psa myśliwskiego najpopularniejsze są szelki tropowe, czyli szelki dla psa tropiącego. Różnią się w zależności od producenta, często oparte są na modelu guard. Mogą być zabudowane z przodu, co chroni pierś psa pracującego w lesie przed krzakami, gałęziami itp. Powinny się łatwo zakładać, nie krępować ruchu psa i nie podduszać go podczas ciągnięcia. Zdecydowanie powinny to być szelki odblaskowe dla psa pomagające zlokalizować go o zmroku i chroniące przed przypadkowym postrzałem.

Warto jeszcze wspomnieć, że akcesoria myśliwskie to często piękne wyroby rymarskie. Jeżeli szelki dla psa myśliwskiego mają być eleganckie, powinny to być szelki skórzane, wykonane ze skóry naturalnej. Dbając o estetykę, nie wolno jednak zapominać, że przede wszystkim, zwłaszcza na polowaniu, ważna jest wygoda psa.

Jak zakładać psu szelki

O ile założenie psu obroży nie stanowi dla nikogo problemu, o tyle szelki sprawiają kłopoty zarówno psom, jak i opiekunom. Psy nie lubią wkładania przez głowę, przekładania łap i całego tego dopasowywania, a opiekun nie zawsze wie, jaki pasek, gdzie umieścić.

Generalnie, to jak założyć psu szelki zależy przede wszystkim od rodzaju szelek:

Szelki typu step in należy położyć płasko na ziemi, przednie łapy czworonoga wstawić w trójkątne otwory, podciągnąć szelki do góry i zapiąć.

Szelki guard składają się z dwóch obręczy - mniejszą trzeba założyć psu na szyję i zapiąć jak obrożę, większą przełożyć wokół klatki piersiowej i również zapiąć.

Bardzo łatwo, nawet jednym ruchem zakłada się szelki norweskie, również, wyglądające na skomplikowane, sledy zakłada się psu w prosty sposób.

Problem, jak założyć szelki psu nie powinien nikomu spędzać snu z powiek, bowiem trudności mogą pojawiać się jedynie przy pierwszych próbach, potem... jak wiadomo, trening czyni mistrza. I dotyczy to również psa.

Szelki czy obroża

Na stawiane często, zwłaszcza przez świeżo upieczonych opiekunów psiaka, pytanie, co jest lepsze - obroża czy szelki nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

W ostatnim czasie, na rosnacej fali troski o dobrostan zwierząt, w tym psów, szelki stały sie bardziej trendy. Ich zwolennicy uważają, że szelki są bardziej komfortowe dla czworonogów i... nie naruszają ich godności tak, jak noszona na szyi obroża. Kto zna psy, wie, że potrafią się obrazić, czy "zachować honorowo", ale argumenty godnościowe dotyczące szelek i obroży na pewno są im obce. Ale, oczywiście, nie ma nic złego w kierowaniu się przy wyborze szelek lub obroży modą, względami estetycznymi, czy własnymi upodobaniami. Najważniejsze powinno być jednak przeznaczenie akcesoriów dla psa.

Przede wszystkim - dla szczeniaka obroża. Takie jest zdanie specjalistów, którzy dla szczeniąt, do nauki chodzenia na smyczy, zdecydowanie zalecają obróżki.

Dla dorosłego psa  - w zależności od tego, czym będzie się zajmował. Na spacery równie dobre są szelki, jak i obroża. Jeżeli jednak ma on uczestniczyć w dogtrekkingu, biegać z rowerem czy w zaprzęgu, zdecydowanie odpowiednie będą, najlepiej profesjonalne, szelki.

Rasa i wielkość psa nie mają tu znaczenia. Szelki dla dużego psa będą równie dobre, jak obroża, pod warunkiem, że nie jest to pies nadmiernie reaktywny i agresywny. Obroże lub szelki mogą też dowolnie nosić przedstawiciele ras mniejszych, choć maluchom, zwłaszcza z krótkimi szyjkami, raczej polecane są szeleczki. Najlepsze dla małych, delikatnych piesków są, oczywiście, szelki bezuciskowe.

Decydując więc, czy wybrać dla swojego psa szelki czy obrożę, należy wziąć pod uwagę wiek pupila, jego wielkość i zachowanie, rodzaje aktywności i wygodę. Dla własnej przyjemności można jeszcze uwzględnić aktualną psią modę i to, w czym będzie mu bardziej "do twarzy".

 

profesjonalne szelki dla psa FOLLOW - czarne
374,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Szelki FOLLOW spełniają wymogi profesjonalnalistów - myśliwych oraz osób uprawiających sporty z psami, ale doskonale nadają się również dla zwykłych posiadaczy czworonogów, którzy chcą, aby ich pupil prezentował się elegancko i na spacerach miał zapewniony pełen komfort. Czy Twój pies zasługuje na odrobinę luksusu? Skądże, on zasługuje na mnóstwo luksusu! Twój pies zasługuje na najpiękniejsze i najwygodniejsze szelki dla psów!
szelki treningowe FOLLOW sport plus
535,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Są to profesjonalne szelki do celów szkoleniowych, dla których zostały zaprojektowane. Są doskonałe dla psów uprawiających sporty, także dla pracujących w policji i innych służbach. Szelki dla psa Follow SPORT PLUS zadowolą nawet najbardziej wymagających właścicieli aktywnych czworonogów ras średnich i dużych. Pomogą w szkoleniu psa, świetnie sprawdzą się we wspólnym uprawianiu sportu, np. bieganiu, elegancko zaprezentują się na spacerze w parku.  Kup swojemu psu szelki Follow SPORT PLUS, a zobaczysz, co potrafi. Będziesz z niego dumny!
szelki treningowe dla psa FOLLOW sport
444,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Są to profesjonalne szelki do celów szkoleniowych, dla których zostały zaprojektowane. Są doskonałe dla psów uprawiających sporty, także dla pracujących w policji i innych służbach. Szelki dla psa Follow SPORT zadowolą wszystkich wymagających właścicieli aktywnych czworonogów ras średnich i dużych. Pomogą w tresurze psa, świetnie sprawdzą się we wspólnym uprawianiu sportu, np. bieganiu, elegancko zaprezentują się na spacerze w parku. Kup swojemu psu szelki Follow SPORT, a zobaczysz, co potrafi. Będziesz z niego dumny!
profesjonalne szelki dla psa FOLLOW - brązowe
374,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Szelki FOLLOW spełniają wymogi profesjonalnalistów - myśliwych oraz osób uprawiających sporty z psami, ale doskonale nadają się również dla zwykłych posiadaczy czworonogów, którzy chcą, aby ich pupil prezentował się elegancko i na spacerach miał zapewniony pełen komfort. Czy Twój pies zasługuje na odrobinę luksusu? Skądże, on zasługuje na mnóstwo luksusu! Twój pies zasługuje na najpiękniejsze i najwygodniejsze szelki dla psów!
szelki dla małych i średnich psów FOLLOW light
254,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Pomimo małych rozmiarów i przeznaczenia dla małych piesków, szelki Follow LIGHT zasługują na szacunek nie mniejszy niż inne wyroby firmy Niggeloh. Doskonała jakość materiałów i wykonania oraz perfekcyjne dostosowanie szelek do wygody psa dowodzą  profesjonalizmu na najwyższym poziomie. Szelki Follow LIGHT w założeniu dla małych i średnich psów myśliwskich są w istocie w pełni uniwersalne. Doskonale nadadzą się i dla małych sportowców i dla kanapowców na ich codziennych spacerach. Przy tym wszystkie psiaki będą zadawały w tych szeleczkach szyku, bo trudno nie zauważyć, że to wyjątkowo elegancki wyrób z najwyższej półki. Czy mały pies ma małe wymagania? Nie! On też chce mieć najlepsze rzeczy! W szelkach Follow LIGHT poczuje się wielki!
składana mata dla psa "MOBIL"
215,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Przenośna mata MOBIL przeznaczona jest dla piesków, które kochają luksus i dla właścicieli, którzy kochają swoje pieski.
profesjonalne szelki dla psa FOLLOW - pomarańczowe
319,00 zł
374,00 zł -55,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Szelki FOLLOW spełniają wymogi profesjonalnalistów - myśliwych oraz osób uprawiających sporty z psami, ale doskonale nadają się również dla zwykłych posiadaczy czworonogów, którzy chcą, aby ich pupil prezentował się elegancko i na spacerach miał zapewniony pełen komfort. Czy Twój pies zasługuje na odrobinę luksusu? Skądże, on zasługuje na mnóstwo luksusu! Twój pies zasługuje na najpiękniejsze i najwygodniejsze szelki dla psów!
Otok Biothane dla psa tropiącego TRACK
344,00 zł
379,00 zł -35,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Otok TRACK to produkt z najwyższej półki przeznaczony dla profesjonalistów wymagających od sprzętu pełnej funkcjonalności i niezawodności w każdej sytuacji.
Smycz dla psa tropiącego MANTRAILING
165,00 zł
Brutto
Na magazynie!
Akcesoria MANTRAILING to specjalistyczny, profesjonalny sprzęt dla psich tropicieli. Spełniają najwyższe wymagania użytkowe i estetyczne.
Spersonalizowana skórzana obroża dla psa "INDIVIDUELL"
234,00 zł
259,00 zł -25,00 zł
Brutto
Na magazynie!
W obroży "INDIVIDUELL" pies będzie się prezentował wyjątkowo szykownie. Spacer z takim elegantem to prawdziwa przyjemność!. 
Skórzana obroża dla psa COCO
145,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Te obroże polecamy osobom ceniącym jakość i solidność oraz lubiącym tradycyjne, klasyczne modele akcesoriów. W obroży COCO pies wygląda naturalnie.
Regulowana smycz GRIP - czarna
185,00 zł
Brutto
Na magazynie!
Smycz GRIP zadowoli każdego, kto lubi aktywne formy spędzania czasu z psem na świeżym powietrzu. Pies też będzie zadowolony!
Smycz dla psa tropiącego TRAIL ULTRA
195,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Smycz TRAIL ULTRA to sprzęt z najwyższej półki, przeznaczony dla prawdziwych profesjonalistów i psów, które znają się na rzeczy.
Regulowana smycz GRIP - pomarańczowa
185,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Mocna smycz dla psa GRIP. Wygodny uchwyt wzmocniony gumą. Regulowana długość od 2m do 3,2m. Kolor pomarańczowo-oliwkowy. Smycz posiada dwa karabińczyki, bardzo wytrzymałe elementy mosiężne. Świetna dla dużych i średnich psów. Niemiecka jakość marki Niggeloh.
Skórzana obroża dla psa z lodenem
253,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Ta ekskluzywna, pięknie zaprojektowana obroża przeznaczona jest dla wyjątkowo wybrednych psów i bardzo wymagających właścicieli.
Rozdzielacz do smyczy regulowanej GRIP
128,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Dwa psy na spacerze to podwójna radość. Rozdzielacz do smyczy na spacerze z dwoma psami to podwójna wygoda!
Neoprenowa obroża dla psa FASHION - różowa
165,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Obroża FASHION będzie idealna dla wesołych psów i sympatycznych właścicieli.
Neoprenowa obroża dla psa FASHION - fioletowa
165,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Obroża FASHION będzie idealna dla wesołych psów i sympatycznych właścicieli.
Neoprenowa obroża dla psa FASHION - turkusowa
165,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Obroża FASHION będzie idealna dla wesołych psów i sympatycznych właścicieli.
Neoprenowa obroża dla psa FASHION - czarna
165,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Obroża FASHION będzie idealna dla wesołych psów i sympatycznych właścicieli.
szelki tropowe FOLLOW trail
475,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Follow TRAIL to profesjonalne szelki dla psa tropiącego. Są wyrobem z najwyższej półki i zadowolą każdego, nawet najbardziej wymagającego myśliwego. Godne polecenia są także dla właścicieli psów myśliwskich, które nie uczestniczą w polowaniach. Ponieważ psy te z natury najczęściej chodzą z nosem przy ziemi, szelki Follow TRAIL będą dla nich bardzo wygodne. Przemawia za nimi także wysoka jakość i elegancja podkreślająca urodę psa. Gdyby Twój pies miał kupić dla Ciebie ubranie na pewno wybrałby najlepsze. Dlatego właśnie powinieneś podarować mu najlepsze szelki.
Regulowana smycz GRIP - brązowa
185,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Smycz GRIP zadowoli każdego, kto lubi aktywne formy spędzania czasu z psem na świeżym powietrzu. Pies też będzie zadowolony!
szelki dla psa tropiącego mantrailing
444,00 zł
Brutto
Na magazynie!
Szelki MANTRAILING to wysokiej jakości wyrób specjalistyczny przeznaczony do zastosowań profesjonalnych, ale to także ekskluzywny sprzęt dla właścicieli psów, którzy cenią elegancję i dbają o komfort swojego psa. Szelki MANTRAILING firmy Niggeloh to wyrób luksusowy. Czyli właśnie dla Twojego psa.
smycz do biegania z psem niemieckiej firmy Niggeloh - DOGTREKKING
235,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie
Smycz do biegania z psem, na codzienne spacery, do jazdy na rowerze z psem, do sportu dogtrekking. 3 amortyzatory, płynna regulacja długości (2,9-3,8m), dwa mosiężne karabińczyki. Kolor czerwono-biały. Niemiecka jakość!