Ekskluzywne akcesoria dla psów w sklepie Niggeloh Polska ✔

akcesoria dla psa

Ekskluzywne akcesoria dla psów w sklepie online Niggeloh Polska ✔

Szelki często traktowane jedynie jako zwykła alternatywa dla obroży, szelki dla psów stanowią bardzo ważny element wyposażenia w wielu istotnych dziedzinach psiej aktywności. Ale od początku....

Długa historia psich szelek w skrócie

Najstarsze, znane dotąd, wizerunki przedstawiające psy odkryte zostały na terenie Iranu i pochodzą sprzed ok. 8000 lat. Niedawno niemieccy naukowcy badający rejony Arabii Saudyjskiej znaleźli tam, pochodzące z tego samego okresu, petroglify prezentujące myśliwych polujących z psami. Na wyrytych w skałach obrazach widoczne są czworonogi, w odróżnieniu od tych z Iranu, prowadzone na smyczach.

Smycze biegną od pasów noszonych przez myśliwych do psich szyi. Zwierzęta musiały więc mieć założone obroże. Psy w obrożach występują też na innych dawnych rysunkach, np. tych sprzed ponad 5500 lat przedstawiających tesemy, starożytne psy z rejonów Egiptu.

Szelki, czy uprzęże, pojawiły się, gdy zaczęto wykorzystywać psy jako zwierzęta pociągowe. Naukowcy z Instytutu Historii Kultury Materialnej Rosyjskiej Akademii Nauk twierdzą, że już 9000 lat temu mieszkańcy ziem północnych hodowali psy podobne do dzisiejszych syberyjskich husky. Znalezione przez badaczy kości psa i szczątki drewnianych sań dowodzą, że zwierzęta te były używane jako psy zaprzęgowe.

Z innych badań wynika, iż wędrowne plemiona koczujące ok. 4000 lat temu w północnych okolicach jeziora Bajkał zaprzęgały psy do sań w celu szybszego przewozu ludzi i ich dobytku. Możliwe jest też, że psy pełniły funkcję zwierząt pociągowych już ok. 7000 lat temu na wybrzeżach Morza Północnego i Bałtyku.

Na przestrzeni wieków psy ciągnęły nie tylko sanie, ale i różnego rodzaju wózki i fury. W całej Europie, aż do XIX wieku, służyły jako zwierzęta pociągowe, głównie ubogiej ludności i handlarzom, często pracując ponad siły i zaznając złego, a nawet okrutnego traktowania. Uprzęże, które im zakładano były w zasadzie zminiaturyzowaną wersją uprzęży dla dużych zwierząt pociągowych, takich jak konie i woły.

Znane nam dziś szelki mają bardzo długą i ciekawą, choć też i smutną historię sięgającą sań ciągnionych przez psy tysiące lat temu na dalekiej północy i ciężkich wózków toczących się za zaprzęgniętymi do nich czworonogami po europejskich drogach.

Różne rodzaje szelek dla psów

W 1936 roku Międzynarodowy Kongres Ochrony Zwierząt w Brukseli podjął uchwałę zabraniającą wykorzystywania psów do ciągnięcia pojazdów. Pies przestał być zwierzęciem pociągowym więc i uprzęże dla psów jako takie przestały być potrzebne. Jednak wywodzące się z nich szelki pozostały ważnym elementem psiego ekwipunku, uległy znacznemu zróżnicowaniu i znalazły wiele nowych zastosowań.

Wśród używanych obecnie szelek dla psów, ze względu na ich konstrukcję, wyróżniamy następujące rodzaje:

·       Szelki typu step in, czyli proste szelki spacerowe. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane. Łatwo i szybko się je zakłada, regulacja umożliwia dobre dopasowanie, są lekkie i wygodne dla psa, nie ograniczają jego ruchu. Szelki step in służą do wyprowadzania zwierzaka na spacery i są prostą alternatywą dla obroży. Często noszą je kundelki, ale są to także odpowiednie szelki dla labradora, dla malutkiego yorka i dla wielkiego doga niemieckiego. W zasadzie są to szelki dla psów  dowolnych ras i rozmiarów.

·       Szelki typu guard mają kształt dwóch obręczy połączonych paskami u góry i u dołu. Guardy to klasyczne szelki do tropienia, nadają się też do zajęć sportowych z psem takich jak bieganie, czy jazda na rowerze. Świetnie sprawdzają się także na zwykłych spacerach. Łatwo się je zakłada, regulacja umożliwia dobre dopasowanie, są wygodne dla psa, nie krępują ruchu. Szelki typu guard nadają się dla wielu ras, zwłaszcza dla psów o silnej budowie, a więc są to np. odpowiednie szelki dla amstaffa.

·       Szelki bezuciskowe dla psa polecane są przede wszystkim dla ras małych i średnich. Będą to więc np. wygodne szelki dla jamnika, czy komfortowe szelki dla beagle'a. W wersji bezuciskowej występują zarówno szelki typu step in, jak i guard. Od modeli zwykłych bezuciskowe szelki różnią się stosunkowo dużym, często ozdobnym, panelem przednim, szerokimi, nieobcierającymi paskami oraz użytymi do ich wykonania miękkimi materiałami takimi jak np. neopren.

·       Szelki norweskie w zasadzie przeznaczone są dla psów zaprzęgowych, czyli są to odpowiednie szelki dla husky lub malamuta biegających w zaprzęgu. Nadają się jednak również na zwykłe spacery i w tej funkcji są to np. odpowiednie szelki dla buldoga francuskiego. Ich wielką zaletą dla opiekuna jest łatwość zakładania, a dla psa komfort noszenia, gdyż szelki te zupełnie nie ograniczają jego ruchów. Dodatkową zaletą "norwegów" jest wygodna rączka do krótkiego przytrzymania lub prowadzenia przy nodze dużego psa, są to bowiem szelki z uchwytem umieszczonym w ich górnej części. To właśnie szelki norweskie są najbliższe dawnym uprzężom psów pociągowych.

·       Szelki typu sled - uprząż dla psa przeznaczone są do sportów zaprzęgowych, ale także do canicrossu, bikejoringu i skijoringu, czyli do biegania z psem, jazdy na rowerze z psem oraz jazdy na nartach z psem. Sledy mają charakterystyczny układ pasów idealnie dopasowany do budowy ciała psa i zapewniający równomierne rozłożenie obciążenia. Nie każdy pies nadaje się do sportów zaprzęgowych, więc i sledy nie dla każdego psa są odpowiednie. Z pewnością są to szelki dla husky, malamuta lub samojeda, ale także sprawdzą się jako szelki dla owczarka niemieckiego i ras jemu podobnych.

·       Szelki typu easy walkszelkami treningowymi przeznaczonymi do nauki chodzenia na luźnej smyczy, czyli oduczaniu ciągnięcia, które jest utrapieniem wielu opiekunów. Szelki te mają zapięcie umieszczone z przodu, dzięki czemu, gdy pies próbuje ciągnąć, zostaje zmuszony do odwrócenia się w stronę opiekuna. Szelki typu easy walk mają bardzo różne opinie wśród właścicieli psów - od entuzjastycznych po zdecydowanie krytyczne. Jak już wspomniano, są to szelki treningowe dla psa i nie nadają się do stałego użytkowania. 

Specjalistyczne szelki - uprząż dla psa

Szelki to nie tylko alternatywa dla obroży na spacery z pupilem. Wiele modeli szelek zaprojektowanych jest z myślą o konkretnych, specjalnych zastosowaniach.

Typowym przykładem są tu szelki samochodowe, których zadaniem jest zapobieganie przemieszczaniu się psa podczas jazdy samochodem, a przede wszystkim zapewnienie mu bezpieczeństwa w przypadku kolizji, czy choćby gwałtownego hamowania. Nawiasem mówiąc w tej funkcji można też wykorzystać inne szelki dla psów, do których zamiast smyczy przypina się krótki pasek mocowany w miejscu pasa samochodowego.

Inny rodzaj szelek specjalistycznych to szelki ortopedyczne - uprzęże lub nosidła pomocne w przypadkach niedowładu kończyn u - głównie dużych - psów. Szelki takie są pomocne w rehabilitacji czworonogów, przydają się, gdy zachodzi potrzeba znoszenia dużego psa ze schodów, znajdują też zastosowanie jako uprząż do wózków dla psów z niedowładem tylnych łap.

Za specjalistyczne można też uznać różnego rodzaju szelki treningowe, szelki sportowe, w tym szelki do biegania dla psa, szelki tropowe czy zaprzęgowe.

Szelki dla psa myśliwskiego

Profesjonalne szelki - uprząż dla psa

Do szelek specjalistycznych należą zwłaszcza psie szelki i uprzęże zaprojektowane dla psów uczestniczących w zawodach sportowych oraz dla psów pracujących.

O ile szelki spacerowe i inne wykorzystywane amatorsko z powodzeniem mogą wytwarzać różne firmy typu handmade, a nawet można je uszyć samodzielnie, o tyle szelki dla psich zawodników i czworonożnych pracowników wymagają  produkcji profesjonalnej. Od fachowości wykonania i jakości szelek może bowiem zależeć nawet życie psa, a niekiedy i ludzi.

Dotyczy to na pewno psów pracujących w ratownictwie - zatrudnionych przez straż pożarną, wykorzystywanych w ratownictwie wodnym, w ratownictwie górskim, psów lawinowych itp. Specjalna uprząż dla psa ratownika pozwala przenieść go w odpowiednie miejsce i opuścić np. w szczelinie, gdzie ma do wykonania zadania ratowniczo-poszukiwawcze. Dla ratowników wodnych produkuje się specjalne szelki jak kapoki, pomagające w utrzymaniu właściwej pozycji na wodzie, wyposażone w uchwyt do złapania psa, elementy odblaskowe i inne niezbędne gadżety. Innego rodzaju szelek wymagają psy lawinowe pracujące w górskim pogotowiu ratunkowym, innego czworonogi ratujące ludzi zagubionych w lasach.

Należy dodać, że cechą charakterystyczną szelek dla psów ratowników jest ich oznakowanie plakietkami z napisem np. "Ratownik" lub innym informującym o funkcji psa. Być może, aby uniknąć przypadku bernardyna Barry'ego rzekomo uśmierconego przez ratowanego człowieka, który się go wystraszył. Historia tyle znana, co nieprawdziwa - dzielny Barry, który rzeczywiście uratował wielu ludzi, spokojnie dożył swoich lat w Bernie. Oznakowanie szelek psa ratownika, niezależnie od prawdziwości tej historii, ma jednak istotne znaczenie.

Profesjonalnych szelek wymagają bezsprzecznie psy pracujące w policji, wojsku czy służbach granicznych. Szelki muszą być mocne, wygodne dla psa, nie krępujące jego ruchów, umożliwiające swobodną pracę w terenie. Specjalne modele wyposażone są w zamocowania do określonych ładunków, sprzętu wywiadowczego, czy kamery monitorującej.

Równie ważny jest profesjonalizm w przypadku szelek dla psów asystujących. Specjalistyczne szelki dla psów przewodników osób niewidomych muszą być wygodne dla psa i łatwe w obsłudze dla jego opiekuna. Wyposażone są m.in. w elementy odblaskowe i napisy informujące o roli psa oraz - przede wszystkim - wygodny dla osoby niewidzącej uchwyt do prowadzenia czworonoga.

Wyścigi psich zaprzęgów to widowiskowa dziedzina sportu, w której zawodnicy (maszerzy) ciągnięci są przez psie zaprzęgi. Pierwsze zawody organizowane były w początkach XX wieku w Ameryce, a w Europie, również w Polsce, zdobyły popularność pod koniec minionego stulecia. Najlepsi zawodnicy uczestniczą w renomowanych międzynarodowych konkursach, w tym w Mistrzostwach Świata WSA (World Sleddog Association).

Niezbędnym wyposażeniem każdego psa biorącego udział w tej konkurencji są profesjonalne, wysokiej klasy, szelki zaprzęgowe. Modelem używanym w większości wyścigów są idealnie dopasowane do budowy psa i doskonale przystosowane do ciągnięcia sań szelki typu sled.

W tym miejscu trzeba wyjaśnić, że psy takie jak husky, malamut, samojed czy pies grenlandzki uwielbiają biegać i ciągnięcie sań to dla nich wielka frajda. Nie ma to nic wspólnego z ciężką pracą ich przodków z trudem wlokących po śniegu przeładowane sanie koczowników.

szelki treningowe "Niggeloh sport plus"
539,00 zł
(brutto)
Ostatnie sztuki w magazynie
Niggeloh szelki dla psa FOLLOW "Sport Plus" z uchwytem 2 zapięcia (szyja i bok). Szelki zostały zaprojektowane przez Mistrza Świata w tresurze psów Knuta Fuchsa z Niemiec. Innowacyjny kształt szelek FOLLOW SPORT PLUS został stworzony z myślą o idealnym dopasowaniu i zabezpieczeniu psa podczas treningów oraz innych sportowych aktywności.
szelki Niggeloh z uchwytem FOLLOW "Sport" czarne
469,00 zł
(brutto)
Na magazynie!
Szelki dla psa z uchwytem Niggeloh Follow SPORT, to specjalne szelki treningowe dla psa. Szelki zostały zaprojektowane przez mistrza świata w tresurze psów obronnych pana Knuta Fuchsa z Niemiec. Innowacyjny kształt szelek FOLLOW SPORT został stworzony z myślą o idealnym dopasowaniu i zabezpieczeniu psa podczas treningów oraz innych aktywności.
obroża Niggeloh "FASHION" purpurowa
165,00 zł
(brutto)
Ostatnie sztuki w magazynie
Fioletowa obroża neoprenowa (gruba warstwa wygodnego i przyjemnego dla psa neoprenu) FASHION firmy Niggeloh. Wygodne i szybkie zakładanie / zdejmowanie obroży, poprzez otwarcie lub zamkniecie metalowej klamry zatrzaskowej wytrzymującego siły do 250 kg. Rewelacja: materiały są “brudooporne”, praktycznie obroża wcale się nie Brudzin, jest bardzo wytrzymała i wodoodporna
szelki tropowe Niggeloh - bezuciskowe
475,00 zł
(brutto)
Ostatnie sztuki w magazynie
Follow TRAIL to profesjonalne szelki dla psa tropiącego. Są wyrobem z najwyższej półki i zadowolą każdego, nawet najbardziej wymagającego myśliwego.Godne polecenia są także dla właścicieli psów myśliwskich, które nie uczestniczą w polowaniach. Ponieważ psy te z natury najczęściej chodzą z nosem przy ziemi, szelki Follow TRAIL będą dla nich bardzo wygodne. Przemawia za nimi także wysoka jakość i elegancja podkreślająca urodę psa.Gdyby Twój pies miał kupić dla Ciebie ubranie na pewno wybrałby najlepsze. Dlatego właśnie powinieneś podarować mu najlepsze szelki.
szelki dla psa tropiącego mantrailing
444,00 zł
(brutto)
Na magazynie!
Szelki dla psa MANTRAILING to wysokiej jakości wyrób specjalistyczny przeznaczony do zastosowań profesjonalnych, ale to także ekskluzywny sprzęt dla właścicieli psów, którzy cenią elegancję i dbają o komfort swojego psa. Szelki dla psa MANTRAILING firmy Niggeloh to wyrób luksusowy. Czyli właśnie dla Twojego psa.
skórzana obroża dla psa myśliwskiego Niggeloh
184,00 zł
214,00 zł -30,00 zł
(brutto)
Ostatnie sztuki w magazynie
Ta luksusowa obroża dla psa myśliwskiego z serii PREMIUM została obszyta najwyższej jakości skórą, której używa się do produkcji końskich siodeł. Dodatkowo projekt obroży wzbogacono emblematem z logo Niggeloh w jaśniejszym odcieniu skóry. Oprócz eleganckiego wyglądu, obroża jest bardzo solidna i wytrzymała.